(25 produktů)
Dub
Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších a nejoblíbenějších vůbec. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Jeho základními vlastnostmi jsou především tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Nejlépe vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. Využívá se jak v masivu, tak i na krájení dýh a v Anglii po něm dokonce pojmenovali celé století – age of oak (1500 – 1600).
Buk
Bukové dřevo patří z listnáčů k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou a pařením získává barvu tmavší. Pokud máte doma židle z ohýbaného dřeva či překližky, pak to bude pravděpodobně z toho bukového. Používá se také na krájení dýh a nábytek z něho tak oceníte pro jeho cenovou dostupnost. Velmi dobře se také obrábí, moří a lepí.
Ořech
Ořechové dřevo je tvrdé a husté, a svou vysokou trvanlivostí často předčí i to dubové. Dobře se opracovává, lepí a má velmi také velmi dobré předpoklady pro ohýbání. Pro výrobu prvotřídního nábytku se používá již od 17. století. Lze ho použít také pro výrobu soustružených výrobků, jako ořechové mísy, dózy, svícny apod. Pro tyto účely se většinou používá odolné a atraktivní dřevo z ořecháčů, vzrostlých v hornatých oblastech Přední a Centrální Asie.
Jasan
Není dřevo jako dřevo a tak není jasan, jako jasan. Jasan americký má krémově bílé dřevo. Zato jasan evropský má dřevo světlé anebo tmavě hnědé. Textura dřeva je pravidelná s jasnými letokruhy. Tyto výrazné letokruhy vytvářejí krásnou kresbu, která má na starém nábytku nazlátlý lesk. Jasan se dobře se opracovává, soustruží i leští. Dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Dřevo velmi rychle vysychá a nepodléhá pozdější deformaci.
Mahagon
Dřevo známého tropického stromu Swietenia mahagoni se často používá právě pro výrobu nábytku. Mahagon je vyleštěné červenohnědé dřevo, které se krásně leskne a je navíc voděodolné! V minulosti bylo dokonce používáno na stavbu lodí.
Bříza
Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Dodnes se z něj točí vázy, svícny, kořenky či slánky. Dobře se moří i přijímá lepidlo. Vzrostlé silné kmeny se krájejí i na dýhy.
Borovice
Dřevo borovice je měkké a například od smrkového dřeva o dost křehčí. Jeho bělová část je smetanově bílá až okrová a jádro je oranžově hnědé až dorezava. Letokruhy jsou výrazné.
Modřín
Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Modřínové dřevo se často používá právě k výrobě masivního nábytku.
Bříza
Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Dodnes se z něj točí vázy, svícny, kořenky či slánky. Dobře se moří i přijímá lepidlo. Vzrostlé silné kmeny se krájejí i na dýhy.
Milujete přírodu a nesmí vám doma chybět dřevěný kus nábytku? Stůl, židle, komoda, nebo nějaká ta krásně ze dřeva ručně vyrytá dekorace? Dřevěný nábytek je totiž jedním z nejpopulárnějších a není těžké pochopit proč. Nebavíme se tady totiž o stylu jako takovém. Ať už milujete skandinávský, retro, nebo venkovský styl, pořízením dřevěného nábytku nezkazíte nic! Takže jestli nevíte, který styl je vašemu srdci nejbližší, dřevěný jídelní stůl bude vždy skvělý nápad!
Pojďme si říct pár tipů jak dřeva kombinovat, čeho se vyvarovat a do čeho se naopak vrhnout!
Druhy dřeva, které se nejčastěji používají v nábytku, se dělí na tvrdé a měkké dřevo. Tvrdé dřevo zahrnuje mahagon, dub, jasan a ořech, zatímco borovice, buk, bříza a cedr jsou řazeny mezi dřeva měkká. Tvrdé dřevo má tendenci být tmavší a měkké dřevo naopak světlejší. Existují však určité výjimky, a proto si to pojďme trošku rozebrat.
Nejlepší dřevo pro vaši jídelnu!
Tvrdé dřevo, jako je masivní dub, se často používá právě pro jídelní stoly. Především je to kvůli trvanlivosti dřeva, kterou od stolu ve vaší kuchyni jistě očekáváte. Pro jídelní židle je často populární například jasanové dřevo, které je pružné a dobře se opracovává. Pokud máte rádi tmavší odstíny, určitě si vybírejte z těchto typů dřeva, případně zařaďte mahagon, nebo ořech.
Měkké dřevo je naopak v bledších barvách, a je tak ideální pro osvětlení interiéru. Pokud chcete vyřešit malý či tmavý prostor, rozhodně se dívejte právě po dřevu světlejších odstínů, jako je například buk či borovice. Pokud vám řekne prodejce, že je tenhle kousek z bukového dřeva, nemáte se čeho bát. Buk je vždy tzv. šikovnou volbou! Dřevo je totiž odolné proti nárazům a snadno se ošetřuje. Mezi odolná dřeva patří také bříza. I když je to měkké dřevo, je odolné proti smršťování, otoku a deformaci a je často používáno v nábytku s jednoduchými liniemi. Pokud tedy holdujete chladnějšímu modernímu vzhledu, pak vás jistě osloví právě bříza
Nejlepší dřevo pro váš obývací pokoj
Přesuňme se do obývacího pokoje, kde u pohovky nesmí chybět konferenční stolek, regál či knihovna na vaši oblíbenou četbu či drobné dekorace. Jelikož jste si už o dřevu jako takovém udělali trochu obrázek, je samozřejmě na vás pokud budete vybírat z tvrdšího, nebo naopak měkčího. Dalším rozhodujícím faktorem je pro spoustu lidí samozřejmě cena. Oblíbenou volbou je zde například bukové dřevo, které vaší peněžence rozhodně ušetří.
Spoustu z vás mnohdy řeší, jestli má židle dubové nohy, protože jídelní stůl si pořídili právě v dubu. Jelikož se ale stále bavíme o přírodním materiálu, žádný kousek dřevěného nábytku, byť se jedná o stejný typ dřeva, nebude úplně stejný. Nedělejte si z toho hlavu, protože i několik druhů dřeva (včetně podlahy) můžete vhodně zkombinovat. Postačí vám jediná rada. Rozlišovat teplé a studené odstíny. Ve stejných odstínech bude interiér vypadat skvěle a uceleně. A ještě jeden TIP! Pokud máte dřevěnou podlahu a vybrali jste si právě konferenční stolek, který na ní nemá šanci vyniknout a nebude to to pravé ořechové, stačí přidat jeden pěkný koberec. Vytvoří krásný kontrast, nikdo si toho ani nevšimne a vy budete spokojeni, protože máte ten krásný stolek u vás v obýváku!
A nejlepší dřevo, pokud vlastně nevíte, jestli chcete dřevo!
Bílá barva na dřevěném nábytku je jednou z těch magických kombinací, jako je bazalka a rajčata. Prostě kombinace, která málo komu nejde dohromady. Pokud jste se rozhodli vnést do vašeho domova trošku přírody, ale dřevěné materiály vám k sobě prostě neladí, zvolte oblíbený bílý nábytek.
Neboli tzv. dokončení dřeva. Jedná se o proces rafinace nebo ochrany dřevěného povrchu. Časté je to především u nábytku, jelikož se tímto konečným krokem výrobního procesu stává odolnější a v další řadě estetičtější. Pokud je dřevo s povrchovou úpravou a ne čistě přírodní, oceníme ho tak především pro delší životnost a snadnější údržbu. Při dokončení dojde například k utěsnění pórů, které mohou být chovným důvodem pro bakterie. Není to jen o tom, aby hotový kus vypadal atraktivně, ale aby především dobře fungoval a splnil bezpečností a environmentální požadavky.
Samozřejmě je to na každém z vás, protože takový neopracovaný kousek s jistými nedokonalostmi má jistě něco do sebe. Pokud však toužíte po takovém kousku, zvolte třeba krásnou přírodní dekoraci, kterou nebudete nijak namáhat a řešit její údržbu. Zkrátka ji postavíte na vaši komodu a budete mít jednoznačně originální kousek, který zaručeně nikdo jiný nemá. Protože se stále bavíme o dřevě a není strom jako strom!
Ať jdete kamkoli, po příchodu domu si vždy musíte říct, že doma je prostě doma. Každému tento pocit vykouzlí něco jiného, ale příroda nám bude vždy blíže než cokoli materiálního. Přírodní dřevěný nábytek promění každý interiér v to nejútulnější a nejpříjemnější prostředí. Vnese do vašeho domova pocit teplo a tu úžasnou vůni, kterou cítíte na čerstvém vzduchu. Jemné barvy uklidňujících odstínů vám pomohou zastavit a zrelaxovat se po celém dlouhém pracovním dni. Nevěříte? Na základě jistých průzkumů se totiž přišlo na to, že u interiérů vybavených nábytkem z přírodního dřeva, subjekty vykazovaly nejméně známek stresu měřeného srdeční frekvencí, vodivostí kůže a krevním tlakem. Dokonce i pouhý dotek dřeva má uklidňující schopnosti a účinkuje na naši psychiku. Dřevěný nábytek, doplňky či dekorace nejsou o dokonalosti na první pohled. Jsou o několika malých dokonalostech skrytých uvnitř, a to je mnohem více.
A v neposlední řadě je nábytek z masivního dřeva ekologický a šetří naši přírodu.